Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20190426 01W dniu 26 kwietnia 2019 roku w leszczyńskich koszarach odbyły się obchody Święta 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego, obchodziliśmy również, częściowo jako współorganizatorzy, uroczyście Święto Pułkowe 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz Święto naszego Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69Lpplot im. Stefana Roweckiego „Grota” i Garnizonu Leszno. Zarówno Dywizjon, jak i nasze Stowarzyszenie są spadkobiercami tradycji 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego, który rozwiązano w 2011 roku.

Dla uświetnienia tych obchodów zaplanowanych zostało szereg zamierzeń. W dniu 16 kwietnia udaliśmy się do Zgorzelca z delegacją członków naszego Stowarzyszenia oraz pocztem sztandarowym 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego. Uczestniczyliśmy na cmentarzu wojennym II Armii Wojska Polskiego w uroczystościach upamiętniających forsowanie Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego oraz wchodzący w jej skład 69 pułk artylerii przeciwlotniczej. Oddaliśmy hołd poległym żołnierzom naszego pułku zapalając znicze i dekorując biało-czerwonymi chorągiewkami ich groby.

Do oglądnięcia zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

W dniu 26 kwietnia w godzinach od 8:00 do 11:00 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy udostępnił koszary do zwiedzania. Na20190426 04 placu apelowym wystawiono egzemplarze zasadniczego sprzętu bojowego: stację rlok – wysokościomierz Bożena oraz zasadniczy sprzęt dywizjonu OSA - stacjonującego również w koszarach – wóz bojowy PRWB i samochód transportowo-załadowczy. Do zwiedzania udostępniono również salę tradycji jednostki wojskowej, w tym 69Lpplot.

Główna część obchodów rozpoczęła się o godz. 12:00 uroczystą zbiórką na placu apelowym – pododdziały 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego (w tym kompania honorowa ze sztandarem 69Lpplot) z Dowódcą ppłk Zbigniewem Wolniarskim, członkowie Stowarzyszenia, byli żołnierze i pracownicy RON 69.Lpplot oraz zaproszeni goście. W tym roku na święto 1.Ldplot przybyli również Dowódca 4.Zpplot płk Mirosław Szwed, inni dowódcy dywizjonów 4.Zpplot stacjonujących w Czerwieńsku oraz byli Dowódcy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego: płk w st. spocz. Henryk Karaś oraz płk w st. spocz. Mirosław Rochmankowski – Prezes naszego Stowarzyszenia. Dowódcą uroczystości był mjr Andrzej Olszewski, który złożył meldunek Dowódcy 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego ppłk 20190426 26Zbigniewowi Wolniarskiemu. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Dowódca 1.Ldplot ppłk Zbigniew Wolniarski wspominając korzenie 1.Ldplot sięgające okresu wojennego, zaznaczonego ofiarami życia w obronie Ojczyzny ale również historii, służby i pracy związanej ze stacjonowaniem w garnizonie leszczyńskim. Z kolei Dowódca 4.Zpplot płk Mirosław Szwed skupił się na podziękowaniach dla wszystkich żołnierzy i pracowników resortu MON, którzy służyli i pracowali dla chwały 69.Lpplot a później dla 1.Ldplot. Opowiedzieli również o historii 69.Lpplot oraz o kultywowaniu tradycji pułku. W czasie zbiórki wyróżniono żołnierzy 1.Ldplot listami gratulacyjnymi za wzorową służbę. Dowódca 1.Ldplot wyróżnił pamiątkowymi grawertonami za zasługi dla 1.Ldplot: Dowódcę 4.Zpplot płk Mirosława Szweda, Prezesa Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosława Rochmankowskiego, Szefa sztabu 1.Ldplot Andrzeja Olszewskiego oraz oficera 1.Ldplot ppor Majera. Ważnym akcentem zbiórki na placu apelowym było złożenie wiązanek kwiatów20190426 35 i zapalenie zniczy przez delegacje 4.Zpplot oraz przedstawicieli miasta i stowarzyszeń przy tablicy pamiątkowej „Pamięci dowódców, oficerów, chorążych, podoficerów, szeregowych i pracowników wojska 69(80) Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego im. Gen. Dyw. Stefana Roweckiego „Grota” rozformowanego w grudniu 2011 roku stacjonującego w tych koszarach w latach 1955 – 2011” usytuowanej na skwerze przy placu apelowym w otoczeniu „Dębów Katyńskich”. Fundatorami tablicy byli mieszkańcy Leszna i nasze Stowarzyszenie. Zbiórkę zakończyła defilada. Po defiladzie Dowództwo i kadra dowódcza 4.Zpplot oraz zaproszeni goście pozowali do wspólnego zdjęcia a następnie udali się tradycyjnie na degustację żołnierskiej grochówki.

W związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą sformowania 69. pułku artylerii przeciwlotniczej oraz 25. rocznicą wręczenia sztandaru 69. Leszczyńskiemu pułkowi przeciwlotniczemu część zamierzeń i uroczystości związanych ze Świętem 69.Lpplot, 1.Ldplot i naszego Stowarzyszenia przeniesionych zostało na przypadający we wrześniu termin tej rocznicy. Zamierzeniami zaplanowanymi przez nasze Stowarzyszenie będą: sympozjum z szeregiem referatów okolicznościowych, wystawa historycznych dokonań 69. pułku przeciwlotniczego oraz V Spotkanie koleżeńskie byłych żołnierzy i pracowników RON 69.Lpplot – tradycja zapoczątkowana w 2015 roku.

 

20190426 47

20190426 56

20190426 68

20190426 71

 

 

 

 

 

 

Imieniny

Czwartek, 28-05-2020, Imieniny obchodzą Augustyn, German, Jaromir
Do końca roku pozostało: 218 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

1459563
DzisiajDzisiaj650
WczorajWczoraj1016
Bieżący tydzieńBieżący tydzień3454
Bieżący miesiącBieżący miesiąc43782
WszyscyWszyscy1459563