Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

11listopada2013

 

BĄDŹ DUMNY WYWIEŚ FLAGĘ BIAŁO-CZERWONĄ

 

Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795 - 1918); święto zostało ustanowione w 1937, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989; jest dniem wolnym od pracy.

 Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

W latach 1919 - 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920 roku. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską.

Po przewrocie majowym w 1926 roku obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi. W tym samym roku 8 listopada Józef Piłsudski jako prezes ministrów wydał okólnik ustanawiający ten dzień wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Odtąd w tym dniu na placu Saskim w Warszawie Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934 roku). W 1928 roku plac Saski w stolicy nazwano placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a cztery lata później Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił ten dzień wolnym od nauki. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku ustanowiono odznaczenie państwowe Krzyż i Medal Niepodległości dla osób czynnie zasłużonych dla niepodległości Polski. 11 listopada 1932 roku odsłonięto Pomnik Lotnika w Warszawie Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w latach 1937 i 1938; w 1937 roku uświetniono je odsłonięciem pomnika gen. Józefa Sowińskiego.

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada, głównie w ramach małego sabotażu, byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „11.XI.1918” itp., a od 1942 roku także znak Polski Walczącej. Częstokroć pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową. Również w prasie konspiracyjnej, głównie w „Biuletynie Informacyjnym” podziemnej Armii Krajowej, zamieszczano artykuły przypominające o Święcie Niepodległości.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Wyjątek stanowiły lata 1980 i 1981, kiedy za sprawą działalności związku zawodowego „Solidarność” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej.

Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

(Wikipedia)

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony przez chrześcijan od ponad trzynastu wieków.

0111 1

Jest takim jedynym, szczególnym dniem w roku, w którym przywracamy pamięci osoby nam bliskie, kochane, przyjaciół, kolegów, znajomych, z którymi w chwili ich śmierci rozstaliśmy się na zawsze.

Polska tradycja nakazuje odwiedzenie w te dni grobów swoich bliskich, znajomych i kolegów, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku warto zastanowić się nad przemijaniem, przywołać wspomnienia, pomyśleć o bliskich, o kolegach, z którymi już się nie spotkamy.

Nie zapomnijmy w tym dniu o kolegach - członkach naszego Stowarzyszenia, o żołnierzach naszego 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego i Leszczyńskiego Garnizonu, którzy odeszli "Na wieczną wartę".

Zapalmy znicze przed pomnikami i obeliskami oddając hołd, szacunek i pamięć Powstańcom Wielkopolskim, żołnierzom 17 pułku ułanów wielkopolskich i 55 poznańskiego pułku piechoty poległym w wojnie polsko-bolszewickiej i na frontach II wojny światowej, ofiarom mordu katyńskiego, uczestnikom ruchu oporu w latach II wojny światowej, którzy oddali swe życie na ołtarzu Ojczyzny.

Naszym, członków naszego Stowarzyszenia oraz żołnierzy 1. Leszczyńskiego dywizjonu plot, zwyczajem odwiedziliśmy w dniach 29 i 30 października leszczyńskie cmentarze i na grobach bliskich nam w służbie żołnierzy zapaliliśmy znicze i zatknęliśmy biało-czerwone i żółto-zielone chorągiewki.

                                                                                                CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia znoju,

dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

                                                   Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragment]

 

0111 2

Kwitną zniczami ciemne chodniki.

Jesienne kwiaty, błędne ogniki

palą się znicze.

Dziesiątki, setki, tysiące zniczy...

Nikt ich nie zliczy...

Przechodzą ludzie, schylają głowy.

Wśród żółtych liści listopadowych

palą się znicze...

Danuta Wawiłow "Znicze" [fragm.]

 

W dniu Zaduszek,

W czas jesieni,        

Odwiedzamy bliskich groby,

Zapalamy zasmuceni

Małe lampki - znak żałoby.        

Światła cmentarz rozjaśniły,

Że aż łuna bije w dali,

Lecz i takie są mogiły,

Gdzie nikt lampki nie zapali.

                                       Władysław Broniewski "Zaduszki" 

            

0111 3

Polskie cmentarze... to białe cmentarze.

Brzozy w pośpiechu ciosane na krzyże,

Gdy świt nie gasnął, trąbka jeszcze grała.

Pod hełmem ciągle nieuśpiona ziemia.

I w grobach sprawa wciąż nieutulona.

Polskie cmentarze... to białe cmentarze.

A gdzież ten spokój, gdzie to zamyślenie?

Gdzie jest ta wieczność w drzewach kołysana?

Polskie cmentarze... to białe cmentarze.

W tym wielkim śniegu, co na śpiących spada.

Jest szpadel obok, karabin, siekiera -

W mozolnym życiu i w gorących dziejach.

   

   Zbigniew Jerzyna "Polskie cmentarze"

Imieniny

Piątek, 04-12-2020, Imieniny obchodzą Barbara, Berno, Biernat
Do końca roku pozostało: 28 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

1655874
DzisiajDzisiaj532
WczorajWczoraj850
Bieżący tydzieńBieżący tydzień4700
Bieżący miesiącBieżący miesiąc3604
WszyscyWszyscy1655874